Bollnäs kommun följer myndigheternas råd och riktlinjer gällande covid-19.
Mer information om coronaviruset i Bollnäs kommun.
Vaccinera dig mot covid-19! Drop in varje onsdag mellan 15:00-19:00,
Pingstkyrkan i Bollnäs
Samlad information
om Covid-19
Mina sidor Vår självservice där du hittar blanketter och e-tjänster.
Logga in enkelt med bank-ID.
Bollnäs växer – häng med på Bollnäs resa in i framtiden!

Vi har tidigare berättat att byggstarten av bussgatan mellan Björktjära och Brånan är försenad då vår upphandling av en entreprenad är överklagad och att vi behöver invänta Förvaltningsrättens beslut. Vi har nyligen fått besked om att Förvaltningsrätten har beslutat att avslå överklagan. Trots det behöver vi avvakta några få veckors ytterligare överklagandetid innan vi kan påbörja bygget. I nuläget räknar vi med att vi ska hinna bygga så pass långt i projektet att det inte utgör ett hinder för trafikstart 12 december.

Läs gärna den tidigare publicerade artikeln om byggnationerna av bussgatan: Så här kommer stadsbussarna 1 och 2 att köra från och med 12 december