Bollnäs kommun följer myndigheternas råd och riktlinjer gällande covid-19.
Mer information om coronaviruset i Bollnäs kommun.
Påverka Bollnäs kommuns framtid,
svara på vår enkät!
Upplev sommaren
i Bollnäs kommun
Samlad information
om Covid-19
Bollnäs växer – häng med på Bollnäs resa in i framtiden!

Simkunnighet är en färskvara och behöver underhållas regelbundet. Under pandemiåret har de flesta av landets badanläggningar varit stängda för allmänheten. I och med det har det helt enkelt inte varit möjligt att underhålla vattenvana som under ett normalt år.

Nu närmar sig semester och badsäsong för de flesta, tänk då på följande när du beger dig till badet:

• Börja utesäsongen med att testa din simkunnighet. Simkunnig är den som kan falla i på djupt vatten, få huvudet under och efter att åter ha tagit sig upp till ytan, kan simma 200 meter i en följd varav 50 meter ryggsim.
• Bada och simma alltid tillsammans med andra simkunniga vuxna. Låt gärna någon stanna kvar på land för att övervaka.
• Ha alltid översikt över badande barn.
• För dig som avser att motionssimma uppmanas du att alltid gör det längs med strandkanten eller mellan bryggor där du vet att du bottnar. Se till att göra dig synlig för andra på sjön.
• Tänk på att vattnet är relativt kallt inledningsvis på säsongen, särskilt efter den kalla och nederbördsrika våren.
• Kallt och strömt vatten påverkar kroppen mer än man anar och det går åt mycket energi för att behålla normal kroppstemperatur. Inled med korta intervaller för att sakta vänja kroppen vid såväl temperatur som vattenvana och uthållighet.

Ta det försiktigt i vattnet i sommar!