Bollnäs kommun följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer gällande Covid-19.
Mer information om coronaviruset i Bollnäs kommun.
Bollnäs växer – häng med på Bollnäs resa in i framtiden!
Har du frågor om Covid-19?
Hitta företag och föreningar som erbjuder utökad service med anledning av covid-19!

Med anledning av covid-19 har kommunledningen beslutat att tillfälligt bevilja SJ-tillägg på elevresor för gymnasieelever i Bollnäs kommun. Vi beviljar SJ-tillägget för de gymnasieelever som sedan tidigare är beviljade elevresor och som har behov utifrån sitt schema av att åka med SJ:s avgångar. SJ-tillägget gäller på alla SJ:s avgångar inom länet. Du ansöker om SJ-tillägget genom att skicka e-post till Maria Nordell på Hälsinglands Utbildningsförbund tillsammans med ditt gällande schema. Om du som elev är omyndig behöver din vårdnadshavare göra ansökan.

Maria Nordell
E-post: maria.nordell@hufb.se
Telefon 010-454 12 76

Dela på Facebook